Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till ändamål att direkt eller genom dotterbolag äga, förvalta, förädla och utveckla fastigheter samt driva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 178 017 | 128 607 | 90 981 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 131 172 | 81 802 | 46 071 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 98 909 | 46 801 | 13 217 |
| Årets resultat (tkr) | 25 841 | 25 094 | 25 086 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 620 557 | 1 605 093 | 1 574 632 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 178 017 | 128 607 | 90 981 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 131 172 | 81 802 | 46 071 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 98 909 | 46 801 | 13 217 |
| Årets resultat (tkr) | 25 841 | 25 094 | 25 086 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 588 191 | 1 574 971 | 1 558 011 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 366 | 30 122 | 16 621 |
| Tillgångar (tkr) | 1 620 557 | 1 605 093 | 1 574 632 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 125 222 | 99 381 | 74 288 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 263 052 | 193 832 | 123 173 |
| Avsättningar (tkr) | 14 542 | 9 504 | 4 679 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 8 586 | 5 586 | 5 286 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 209 155 | 1 296 790 | 1 367 206 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 620 557 | 1 605 093 | 1 574 632 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 73.7% | 63.6% | 50.6% |
| Soliditet | 19.4% | 14.9% | 10.3% |
| Kassalikviditet | 2.7% | 2.3% | 1.2% |
Atrium Ljungberg Life City AB ingår i en koncern med 142 bolag. Moderbolag är Atrium Ljungberg Holding 4 AB och koncernmoderbolag är Atrium Ljungberg AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till ändamål att direkt eller genom dotterbolag äga, förvalta, förädla och utveckla fastigheter samt driva annan därmed förenlig verksamhet.